македонски shqip english
 
Физички лица
Трансакциски сметки
Платен промет
Картички
Кредити
Ризико кредитно животно осигурување
Ненаменски потрошувачки кредити за приматели на плата/пензија преку Банката
Депозити
Кусур штедење
Онлајн штедење
Мобилно банкарство
Електронско банкарство
Електронски сервиси за информирање
Менувачко работење
Трезорско работење
Апликации физички лица
Стандардна табела со податоци по одделни кредити и депозити
Правни лица
Сметки
Платен промет
Бизнис картички
Кредити
Депозити
Документарно работење
Електронско банкарство
Трезорско работење
Апликации правни лица
Работа со хартии од вредност
MoneyGram - меѓународен трансфер на пари

 

            ЧЛЕН НА

 

Референтни каматни стапки

 

MoneyGram - меѓународен трансфер на пари

 

Сигурен трансфер на пари


Кога се работи за праќање пари во целиот свет, нам ни е јасно дека имаш избор на компании. Затоа се трудиме да те увериме дека праќањето со Moneygram е безбедно и поволно. Избирајќи го Moneygram можеш да се чувствуваш сигурен, знаејќи дека ги користиш истите сигурни услуги на кои им веруваат семејствата низ целиот свет.

 

Добредојде на поволноста

 

Со MoneyGram, ти и твоите сакани нема никогаш да морате да скршнувате од вашиот пат. Над 300.000 агенти лоцирани низ светот се на твое целосно располагање.

 

Уживај во можноста да си овозможиш многу повеќе

 

Ние знаеме колку тешко ги заработуваш твоите пари. Токму поради тоа провизиите ни се ниски, а твоите пари може да стигнат уште подалеку.

 

Избор на достава

 

Земајќи предвид дека потребите на секого не се потполно исти, MoneyGram ти нуди голем избор на услуги. И ќе продолжиме да ти даваме нови понуди што го прават животот поедноставен.

 

Одбери ја брзината

 

Дозволи ни да внесеме спокојство во твојот бурен ден со еден од најбрзите начини на испраќање пари.

Парите пристигнуваат по само 10 минути од завршувањето на трансакцијата.

 

 

ЗА ИСПРАЌАЊЕ ПАРИ

1.   Употреби го формуларот за праќање за да ни кажеш каде треба да одат парите.

2.   Однеси ги пополнетиот формулар и парите во најблиската експозитура на ТТК Банка. Вработените ќе ти дадат референтен број и потврда.

3.   Кажи му на твојот примач колкава сума да очекува и дади му го референтниот број што ќе му треба за да ги подигне парите.

 

ЗА ПРИМАЊЕ ПАРИ

1.    Испраќачот ќе ти каже колку пари ќе примиш и ќе ти го даде референтниот број.

2.   Употреби го формуларот за прием и заедно со твојата лична карта однеси ги кај агентот на MoneyGram.

3.  Агентот на MoneyGram ќе ги внесе твоите податоци во системот и ќе потврди дека парите се на располагање пред да ти ги исплати.

 

Потребни документи

 

За испраќање пари (до 2.500 еур месечно)

·       Апликација;

·       Документ за идентификација;

·       Доделување референтен број.

За примање пари (до 5.000 еур дневно)

·       Референтен број;

·       Документ за идентификација.

 

Земји во кои можат да се користат MoneyGram услугите
Австралија, Австрија ,Албанија, Андора,Аргентина, Бангладеш, Бахами, Бахреин, Белгија, Боливија, Босна, Бразил, Бугарија, Венецуела, Виетнам, Гана, Германија, Гренада, Грузија, Грција, Данска, Египет, Еквадор, Естонија, Замбија, Зимбабве, Израел, Индија, Индонезија, Ирска, Исланд, Италија, Јамајка, Јемен, Јордан, Канада, Кенија, Кипар, Кина, Колумбија, Костарика, Кувајт, Латвија, Либан, Малта, Мароко, Мексико, Молдавија, Монако, Намибија, Нигерија, Никарагва, Нов Зеланд, Пакистан, Панама, Парагвај, Перу, Полска, Португалија, Романија, Русија, САД, Сингапур, Тајван, Тајланд, Тунис, Турција, Украина, Унгарија, Филипини, Финска, Франција, Хаити, Холандија, Хрватска, Чешка, Чиле, Швајцарија, Шведска, Шпанија.

Провизии

 

Уплата на странска валута за брз трансфер на пари во странство преку MoneyGram се наплатува по тарифа во согласност со договор на Банката со MoneyGram (во денарска противвредност пресметана по куповен курс на банката за менувачко работење).

 

·               0,01-100 ЕУР           6,50 ЕУР

·           100,01-200 ЕУР           9,00 ЕУР

·           200,01-300 ЕУР         11,00 ЕУР

·           300,01-500 ЕУР         12,50 ЕУР

·           500,01-750 ЕУР         17,00 ЕУР

·         750,01-1000 ЕУР         19,50 ЕУР

·       1000,01-1500 ЕУР         25,50 ЕУР

·       1500,01-2000 ЕУР         30,00 ЕУР

·       2000,01-2500 ЕУР         37,00 ЕУР

 

*Од 2 јуни 2021 година испратете пари до Вашите најблиски по исклучително поволни намалени провизии.

Промотивните провизии важат за испраќање пари од територијата на Р. Северна Македонија до следните држави: Србија, Бугарија, Албанија, Косово, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Словенија и Романија:

 

Износ

Провизија*

0,01-100,00 ЕУР

5,00 ЕУР

100,01-200,00 ЕУР

9,00 ЕУР

200,01-300,00 ЕУР

11,50 ЕУР

300,01-500,00 ЕУР

13,00 ЕУР

500,01-2500,00 ЕУР

20,00 ЕУР

 

 

Провизии во земјите на испраќање

Од САД за Република Северна Македонија

Сума $

Провизија $

0,01 – 100,00 $

9,99

100,01 – 200,00 $

14,99

200,01 – 300,00 $

19,99

300,01 – 400,00 $

24,99

400,01 – 750,00 $

29,99

750,01 – 1.000,00 $

39,99

1000,01 – 2.500,00 $

4% од испратената сума

на располагање во:

Од Германија за Република Северна Македонија

Сума €

Провизија €

0,01 – 100,00

8,00

100,01 – 250,00

12,00

250,01 – 500,00

16,00

500,01 – 750,00

18,00

750,01 – 1.000,00

24,00

1.000,01 – 1.250,00

30,00

1250,01 – 1.500,00

34,00

на располагање во:

ПОСЕБНИТЕ ЛОКАЛНИ ЦЕНИ ВАЖАТ САМО ВО ОВИЕ ГРАДОВИ: Ахен, Берлин/Потсдам, Бон, Бремен, Келн, Драјајх, Дортмунд, Дуизбург, Диселдорф, Есен, Еслинген, Фирт, Франкфурт, Гелзенкирхен, Хаген, Хамбург, Хам, Лудвигсхафен, Хановер, Манхајм, Минхен, Мелхајм а.д. Рурска област, Минстер, Нојс, Нирнберг, Офенбах, Пфорцхајм, Штутгард, Визбаден и Вупертал.

Од Швајцарија за Република Северна Македонија

Сума CHF

Провизија CHF

0,05 – 100,00 CHF

8,00

100,01 – 150,00 CHF

12,00

150,01 – 300,00 CHF

18,00

300,01 – 450,00 CHF

25,00

450,01 – 600,00 CHF

35,50

600,01 – 750,00 CHF

45,00

750,01 – 1500,00 CHF

55,00

1500,01 – 2250,00 CHF

70,00

на располагање во:

 

Лице за контакт:

Бојан Штерјовски

Раководител на Оддел за работа со население

Дирекција за деловна мрежа

Тел.: 02/ 32 47 000 лок. 480

e-пошта: bojan.sterjovski@ttk.com.mk

 

 

 

*Последна промена направена на интернет-страницата 2.6.2021 година.


 

Известување за работно време на филијали и експозитури на 19.1.2022 година (среда)
Известување за работно време на 6-ти јануари (четврток) и за неработен ден 7-ми јануари (петок)
Известување за исплата на паричните права од социјална, детска и цивилна заштита од 3-ти јануари
Известување за работното време на експозитурите и филијалите за време на Новогодишните празници
Известување за предвремена исплата на пензиите од 27-ми декември 2021 година
ТТК Банка АД Скопје ја исплати втората камата на сопствениците на Корпоративни обврзници - прва емисија
Известување за исплата на годишна камата за имателите на корпоративна обврзница од првата емисија по каматна стапка од 3,5 % на годишно ниво
ТТК Банка АД Скопје започнува со издавање и прифаќање Mastercard картички
Одлука за определување на износот на дивидендата и датуми на исплата на дивиденда за 2020 година
TTK Банка АД Скопје одбележува деценија и пол успешно работење
ТТК Банка АД Скопје се стекна со сертификатот „Фер финансиски услуги за потрошувачите“
Кредити со животно осигурување во соработка со „Триглав Осигурување Живот“ АД Скопје (со намален надоместок за одобрување на кредити во промотивен период)
Одлуки донесени на XXXVI-тата седница на Собранието на акционери на ТТК Банка АД Скопје
Јавен повик за учество на XXXVI-тата седница на Собранието на акционери на ТТК Банка АД Скопје

Заштита на лични податоци Политика за приватност Политика за колачиња
Copyright ТТК БАНКА АД Скопје Народен Фронт 19А 1000 Скопје тел/факс: 02/3236-400 e-mail: ttk@ttk.com.mk мапа на сајтот предупредување